Етичният кодекс, Терапевтът и равносметката за 2018


       Всички ние / терапевти, консултанти/ сме задължени да спазваме етичен кодекс и в зависимост от школата, към която принадлежим се съгласяваме да бъдем поставени в определена позиция, да спазваме правила и да имаме задължения към професията си. Правилата пазят от грешки- държим това в ума си когато работим с хора и те имат доверие в вас. Преценяваме в кой случай можем да бъдем полезнии и в кой не. Използваме всички методи за максимално ефективна услуга- работа в екип, интервизия, супервизия. В случай, че насочваме към друг специалист обясняваме на клиента защо е необходимо.

Ролята, отговорността и позицията ни не позволяват да бъдем състрадателни, да бъдем осъдителни, да бъдем в еуфория или в лошо настроение. Разбира се не можем да отречем или да забравим факта с каква скорост и колко микрочастици информация си обменяме чрез жестове. Комуникацията не спира.
Ние не изразяваме лична позиция и не взимаме страна, въпреки критиката, която получаваме. Нашият фокус не е одобрението- а задачата и целта, която имаме. Неутралното поведение е изключително важно за процеса в контекста на терапията. Неутралността и поддържането на фокуса върху конкретната заявка създават усещането за сигурност, отворят пространството за диалог и се открива възможност за работа в посока промяна на моментната ситуация.
         Декември е последния месец от годината. Специален с присъствието на много празници и най-вече коледния дух. Като част от традицията ни на Бъдни вечер цялото семейство се събира заедно. Пространството, в което ще забележим  йерархия, роли, забрани и вяра за бъдещето са част от народопсихологията на българина, нашия външен и вътрешен космос от отношения и поведения. Докато Бъдникът гори в огнището, най-старият ще прекади  с тамян масата, ще разчупи питата, ще поднесе първите парчета на Богородица, на Къщата, на най- стария в рода и така до най- малкия. Народните поверия и вярата ще се обединят в рамките на системата, за да се сподели пространството за принадлежност, за част от нещо значимо, за сигурност и спокойствие, за споделена реалност и с очаквания към бъдещето.
КОЛЕДА...подаръците са под елхата. Всички се стремят да подарят прекрасен подарък на любимите си хора. Дарът значи признание, отношение и желание за свързване, за легитимиране на отношение и за затвърждаването на същите.
      В отговор на всички изпратени писма от клиентите ни до нашата професионална общност /разбира се- чрез новите форми на комуникация/. Вярвам, че всички ние оценяваме мотивацията и упоритостта, с която украсихте 'елхата' си.
Писмата са отношение, желание за споделяне, откровение към промяната, отговорност и поглед от един друг фокус в друго време и пространство. Вие променятe историята си. Всеки път когато се върнете назад имате рaзлична позиция, тъй като контекста и усещанията ви са различни. Споделям цитат на Тони Робинс, който гласи по смисъл следното: "Всички ние имаме собствена история и оставаме привързани към нея. Това привързване може да ни спре да се развиваме и да живеем пълноценно. Искате да направите живота си по- добър? Променете историята- променете живота си."

We all have our own story. And we stay attached to our story. This can stop us from growing and living. You wanna make your life better? Change your story, change your life.


— Tony Robbins
Писмата са продължение на процеса /част от проведената терапия/ и следствие от извършената работа. Позитивната обратна връзка нанася промяна в системата.
За нас като специалисти е ценно да получим информация, от хората с които сме работили. Вярвам, че  важно за тях е да знаят, че стоят в мислите ни и процесът има значение и смисъл за всички участници в системата.
      В края на годината правим равносметка на много нива, на онова, което постигнахме, преживяхме и онова, което все още предстой. Направили сме груби щрихи на плановете през 2019 година- конференция на ЕФТА, в Неапол, Италия. 
За БАФТ това беше една изпъстрена със събития година от срещи семинари и за финал конференцията "20 години по- късно: Локално и глобално". 
Всички сме вдъхновени от обменения опит, информация и срещи с колеги, преподаватели и лектори.
Наученото ще намери място в работата ни като започнем да мислим с по- широк фокус върху дигитализацията, отношенията и семействата в контекста на хипермодерното общество. Светът се променя с толкова бързи темпове, че понятията за граници, семейство, локалност и глобалност придобиват различен смисъл. Адаптацията към тази промяна се сблъсква с традицията и толерантността на нациите. Пред нас вече са факт формите на глобализираните семейства. Виждаме как колеги говорят и работят с бикултурни семейства и ползват няколко езика в практиката си. Предизвикателствата са пред нас. Полетата за работа ще надхвърлят познатата ни национална граница както бе коментирано и на конференцията като професионално общност все повече ще се срещаме, за да обсъждаме, мислим и да се развиваме заедно.
      Пожелавам на всички нас да останем любопитни и вдъхновени към себе си и към света, от който сме част. Да не забравяме, че сме човешки същества имаме и лични преживявания-да се грижим добре за себе си и за околните и да имаме преживяването за щастливи хора.


Полезни връзки:
1. Етичен кодекс, БАФТ: http://www.baft.bg/%d0%b5%d1%82%d0%b8%d1%87%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%ba%d1%81/

2. Новини за следващата конференция на ЕФТА: http://www.europeanfamilytherapy.eu/2018/09/new-president/

Коментари

Популярни публикации